25. 5. 2007
Využitie modulov tretích strán v LMS Moodle
8:00 |
Zverejnil
Peter Svec |
Upraviť príspevok
Úvod
Využívanie systém Moodle ako primárneho LMS má už na Katedre informatiky FPV UKF v Nitre niekoľkoročnú tradíciu. V prvých rokoch slúžil hlavne ako úložisko elektronických materiálov pre študentov avšak veľmi rýchlo sa začali vyvíjať e-kurzy, ktoré sú dnes na veľmi dobrej úrovni. Moodle vo svojej základnej inštalácii umožňuje vytvárať študijné materiály vo formáte HTML stránok alebo umiestňovať rôzny offline obsah. Študijný materiál pre online formu musí spĺňať rôzne zásady, čo sa týka množstva textu zobrazeného na jednej obrazovke, počtu kapitol, slov jednej lekcii, atď. Ani štandardné HTML stránky, ani offline dokumenty napríklad v PDF formáte tieto zásady nespĺňajú. Dnes v systéme študuje viac ako 600 študentov a jeho ďalšou úlohou sa stáva manažment výučby. Nejde už len o vytvorenie a zadelenie veľkého počtu študentov do skupín, ale aj o to ako s týmito študentmi efektívne komunikovať, viesť ich prácu, evidovať ich aktivitu a získavať anonymnú spätnú väzbu. Všetky tieto vymenované vlastnosti nie sú štandardnou súčasťou Moodle a ich využívanie nám umožňujú moduly tretích strán
Moduly tretích strán
Moodle je modulárny systém napísaný v skriptovacom jazyku PHP. Použitie tohto jazyka dáva možnosť veľkej skupine programátorov podieľať sa na jeho vývoji a odhaľovaní chýb. Vzhľadom na to, že systém je modulárny, je jednoduché vytvoriť nové časti nazývané moduly a integrovať ich do existujúceho systému bez nutnosti zasahovať do pôvodného celku. Niektoré moduly vytvárajú priamo vývojári samotného systému, iné sú tvorené jednotlivcami alebo skupinami – nadšencami po celkom svete. Tieto sa nazývajú moduly tretích strán. Moduly tretích strán sú publikované na oficiálnych stránkach systému Moodle (moodle.org) v sekcii Modules and Plugins. Ich inštalácia je veľmi jednoduchá. Niektoré sa inštalujú ako bloky, iné ako moduly alebo aktivity.
1.1 Modul Kniha (Book)
Modul Kniha vytvoril Petr Škoda z Českej republiky. Kniha umožňuje veľmi jednoducho vytvárať viacstranové texty podobne ako sme zvyknutí s tlačených kníh. Nie sme nútení vytvárať veľa zdrojov vo formáte HTML stránky, všetky môžeme dať do jedného, čím sa zároveň zvýši prehľadnosť kurzu. Druhou výhodou je odstránenie nutnosti vertikálneho posúvania textu. Online texty by mali byť vytvárané tak, aby sa v žiadnom prípade neposúvalo v horizontálnom smere, a ideálne je ak ani vo vertikálnom. Ak je to nutné tak vo vertikálnom smere maximálne jeden a pol strany. Odstránenie nutnosti posúvať text sa docielilo vytvorením hierarchickej štruktúry kapitol a podkapitol. Modul kniha definuje kvôli jednoduchosti a prehľadnosti len dve úrovne v hierarchii, čo je však v prevažnej väčšine kurzov postačujúce. Medzi jednotlivými stranami knihy sa je možné prepínať tlačidlami ďalšia strana a predchádzajúca strana.
Modul podporuje aj verziu pre tlač. Vytlačiť môžeme buď celú knihu, alebo len definovanú kapitolu. Generovanie verzie pre tlač je efektívnejšie, nakoľko v prípade opravy chyby alebo zmeny textu, nemusíme robiť túto zmenu 2x (pre online a pre offline) text.
Kniha sama o sebe nie je interaktívna, avšak umožňuje vkladať interaktívny obsah ako je flash, Jej využívanie sa nám osvedčilo a momentálne je väčšina našich kurzov vytváraná v tomto nástroji.
Obr. 1 Online kniha a jej verzia pre tlač
1.2 Modul Dochádzka (Attendance)
Vzhľadom k tomu, že Moodle využívame aj ako podporu denného štúdia, pre niektorých vyučujúcich je tento modul veľkou pomocou. Denní študenti majú povinnosť zúčastňovať sa seminárov a cvičení. Pre vyučujúceho to znamená, že by si mal viesť evidenciu ich dochádzky, väčšinou papierovou formou. Navyše, dochádzka evidovaná na papieri má tendenciu sa stratiť. Modul Dochádzka vytvoril učiteľ ruskej Novosibirskej Štátnej Pedagogickej Univerzity, Dmitry Pupinin. Umožňuje evidovať účasť/neúčasť študenta na cvičení alebo seminári. Do dochádzky sa načítava rozdelenie študentov do skupín v rámci daného kurzu. V súčasnej verzii, nie je možné vytvoriť pre rôzne skupiny rôzne termíny. Tento problém riešime vytvorením týždňov v danom semestri, ktoré sú pre všetkých spoločné. Modul dochádzka definuje 4 typy účasti na prezenčnej forme – prítomný, neprítomný, neskorý príchod, ospravedlnený. Každému typu účasti môžeme prideliť bodovú hodnotu a preniesť tak zisk bodov do celkového hodnotenia. Aby sa body z dochádzky prejavili v celkovom hodnotení, je nutné mať medzi aktivitami kurzu aj aktivitu Účasť pre blok.
Obr. 2 Zadávanie dochádzky a prehľadná správa o dochádzke
1.3 Modul Quickmail
Jednou z najdôležitejších činností učiteľa pri dištančnom vzdelávaní je komunikácia s účastníkmi kurzu. Moodle ponúka niekoľko možností takejto komunikácia. Tou najjednoduchšou je odosielanie súkromných správ. Správa sa zobrazí študentovi v "popup" okne hneď ako sa do systému prihlási. Správu môže poslať nielen učiteľ študentovi, ale študent učiteľovi alebo inému študentovi. Pokiaľ by chcel učiteľ osloviť súčasne viac študentov, týmto spôsobom je to neuveriteľne náročné, čiže môžeme povedať, že nemožné. Pokiaľ chce učiteľ hromadne osloviť študentov môže tak urobiť prostredníctvom diskusného fóra. Pokiaľ nechce aby na jeho príspevok reagovali, je možné takúto reakciu zakázať. V prípade použitia diskusného fóra, nie je zaručené, že sa si študent príspevok v ňom prečíta. Diskusné fórum má možnosť vynútiť odoberanie všetkých príspevkom aj elektronickou poštou, čo by tento problém mohlo vyriešiť. Je tu však druhý problém a tým je oslovenie iba časti študentov alebo len niektorých skupín, bez toho aby sa túto informáciu dozvedeli aj iné skupiny (napr. zrušenie konkrétnej hodiny cvičenia). Tieto problémy rieši modul Quickmail, ktorého autorom je tím Michael Penneyho z Humboldtovej Štátnej Univerzity v USA. Modul umožňuje odoslať vybraným študentom alebo skupinám elektronickú poštu priamo na ich email uvedený pri registrácii. Táto metóda je dostatočne efektívna a konkrétna. Možnosť odosielať hromadný email má len učiteľ kurzu. Vo vyšších verziách Moodle existuje možnosť aby aj študenti mohli odosielať hromadný email, avšak takého nastavenie nepovažujeme za šťastné. Okrem možnosti odosielania správ modul archivuje odoslané správy v Histórii správ.
Obr. 3 Písanie hromadného emailu
1.4 Modul dotazník (Feedback)
Jednou so súčastí vzdelávacieho procesu je aj spätná väzba od študentov. Vzhľadom na to, že študent nepovie svoj názor otvorene, z neopodstatneného strachu, že bude za svoj názor potrestaný, musí byť spätná väzba anonymná. Systém Moodle zaznamenáva všetky aktivitu svojich používateľov – od prihlásenia, cez každé kliknutie, každú odpoveď. Pokiaľ by sme netrvali na anonymite môžeme pre spätnú väzbu využiť diskusné fórum, avšak názory v ňom nemusia byť pravdivé. Moodle poskytuje aktivitu Prieskum, kde jednotlivé prieskumy boli vybrané na základe ich praktickej užitočnosti na hodnotenie v online výučbovom prostredí konštruktívnymi pedagógmi. Sú užitočné na identifikáciu určitých trendov, ktoré sa môžu vyskytnúť medzi účastníkmi. Táto aktivita neumožňuje vytvárať prieskum vlastný a nemáme teda možnosť dozvedieť sa názor študentov na prístup vyučujúceho, kvalitu učeného textu či náročnosť testu. Tieto informácie môžeme získať po doinštalovaní modulu Dotazník. V súčasnosti je to voliteľný modul, avšak vo verzii 1.9 by sa mal stať štandardným. V dotazníku si môžeme vytvoriť ľubovoľné množstvo rôznych typov otázok. Tie najzákladnejšie sú výber jednej alebo viacerých odpovedí (single choice, multiple choice), možnosť otvorenej odpovede (long answer, short answer) alebo definovať bodové hodnoty pre odpovede (rated). Príkladom bodových hodnôt je možnosť ohodnotiť známkou od jedna do päť jednotlivé otázky. Po vyplnení dotazníka učiteľ vidí odpovede, ich percentuálny podiel, avšak nevidí kto akú odpoveď zadal. Nemá teda možnosť ani podvedome vyvodzovať dôsledky pre jednotlivých študentov.
Obr. 4 Vytváranie dotazníka a jeho vyhodnotenie
Záver
Používanie modulov tretích strán umožnilo lepšie využívanie LMS Moodle na Katedre informatiky. Pre editovanie a vkladanie obsahu sa stal veľmi obľúbeným modul Kniha. Z ostatných modulov si najviac pochvál vyslúžili moduly Quickmail, ktorý zefektívnil komunikáciu s účastníkmi kurzu a modul Dotazník, ktorý zasa zefektívňuje vyučovací proces. V tomto článku sme popísali len tie najdôležitejšie moduly tretích strán, aj keď ich využívame oveľa viac. Ako príklad spomenieme štatistiku jedinečných prístupov za posledný mesiac na úvodnej stránke nášho Moodle (moodle.studnet.sk).
Literatúra
KAPUSTA, J. - DRLÍK, M.: Možnosti uplatnenia ďalších technológií v e-learningu. In
Technológia vzdelávania. 2004, roč. 12, č. 5, s. 6-8. ISSN 1335-003X.
SKALKA, Ján - DRLÍK, Martin - KAPUSTA, Jozef - ŠVEC, Peter. Podoby elektronického vyučovania v prostredí Moodle. In Divai 2006 : Dištančné vzdelávanie v Aplikovanej informatike : zborník z vedeckého seminára. Nitra : FPV UKF Nitra - edícia Prírodovedec č. 208, 2006, s. 238-244. ISBN 80-8050-975-1.
Zdroj:
Švec, Peter: Využitie modulov tretích strán v LMS Moodle. In: Divai 2007 : Dištančné vzdelávanie v Aplikovanej informatike : zborník z konferencie s medzinárodnou účasťou. - Nitra: UKF, 2007. - ISBN 978-80-8094-123-9. - S. 209-213.
Využívanie systém Moodle ako primárneho LMS má už na Katedre informatiky FPV UKF v Nitre niekoľkoročnú tradíciu. V prvých rokoch slúžil hlavne ako úložisko elektronických materiálov pre študentov avšak veľmi rýchlo sa začali vyvíjať e-kurzy, ktoré sú dnes na veľmi dobrej úrovni. Moodle vo svojej základnej inštalácii umožňuje vytvárať študijné materiály vo formáte HTML stránok alebo umiestňovať rôzny offline obsah. Študijný materiál pre online formu musí spĺňať rôzne zásady, čo sa týka množstva textu zobrazeného na jednej obrazovke, počtu kapitol, slov jednej lekcii, atď. Ani štandardné HTML stránky, ani offline dokumenty napríklad v PDF formáte tieto zásady nespĺňajú. Dnes v systéme študuje viac ako 600 študentov a jeho ďalšou úlohou sa stáva manažment výučby. Nejde už len o vytvorenie a zadelenie veľkého počtu študentov do skupín, ale aj o to ako s týmito študentmi efektívne komunikovať, viesť ich prácu, evidovať ich aktivitu a získavať anonymnú spätnú väzbu. Všetky tieto vymenované vlastnosti nie sú štandardnou súčasťou Moodle a ich využívanie nám umožňujú moduly tretích strán
Moduly tretích strán
Moodle je modulárny systém napísaný v skriptovacom jazyku PHP. Použitie tohto jazyka dáva možnosť veľkej skupine programátorov podieľať sa na jeho vývoji a odhaľovaní chýb. Vzhľadom na to, že systém je modulárny, je jednoduché vytvoriť nové časti nazývané moduly a integrovať ich do existujúceho systému bez nutnosti zasahovať do pôvodného celku. Niektoré moduly vytvárajú priamo vývojári samotného systému, iné sú tvorené jednotlivcami alebo skupinami – nadšencami po celkom svete. Tieto sa nazývajú moduly tretích strán. Moduly tretích strán sú publikované na oficiálnych stránkach systému Moodle (moodle.org) v sekcii Modules and Plugins. Ich inštalácia je veľmi jednoduchá. Niektoré sa inštalujú ako bloky, iné ako moduly alebo aktivity.
1.1 Modul Kniha (Book)
Modul Kniha vytvoril Petr Škoda z Českej republiky. Kniha umožňuje veľmi jednoducho vytvárať viacstranové texty podobne ako sme zvyknutí s tlačených kníh. Nie sme nútení vytvárať veľa zdrojov vo formáte HTML stránky, všetky môžeme dať do jedného, čím sa zároveň zvýši prehľadnosť kurzu. Druhou výhodou je odstránenie nutnosti vertikálneho posúvania textu. Online texty by mali byť vytvárané tak, aby sa v žiadnom prípade neposúvalo v horizontálnom smere, a ideálne je ak ani vo vertikálnom. Ak je to nutné tak vo vertikálnom smere maximálne jeden a pol strany. Odstránenie nutnosti posúvať text sa docielilo vytvorením hierarchickej štruktúry kapitol a podkapitol. Modul kniha definuje kvôli jednoduchosti a prehľadnosti len dve úrovne v hierarchii, čo je však v prevažnej väčšine kurzov postačujúce. Medzi jednotlivými stranami knihy sa je možné prepínať tlačidlami ďalšia strana a predchádzajúca strana.
Modul podporuje aj verziu pre tlač. Vytlačiť môžeme buď celú knihu, alebo len definovanú kapitolu. Generovanie verzie pre tlač je efektívnejšie, nakoľko v prípade opravy chyby alebo zmeny textu, nemusíme robiť túto zmenu 2x (pre online a pre offline) text.
Kniha sama o sebe nie je interaktívna, avšak umožňuje vkladať interaktívny obsah ako je flash, Jej využívanie sa nám osvedčilo a momentálne je väčšina našich kurzov vytváraná v tomto nástroji.
Obr. 1 Online kniha a jej verzia pre tlač
1.2 Modul Dochádzka (Attendance)
Vzhľadom k tomu, že Moodle využívame aj ako podporu denného štúdia, pre niektorých vyučujúcich je tento modul veľkou pomocou. Denní študenti majú povinnosť zúčastňovať sa seminárov a cvičení. Pre vyučujúceho to znamená, že by si mal viesť evidenciu ich dochádzky, väčšinou papierovou formou. Navyše, dochádzka evidovaná na papieri má tendenciu sa stratiť. Modul Dochádzka vytvoril učiteľ ruskej Novosibirskej Štátnej Pedagogickej Univerzity, Dmitry Pupinin. Umožňuje evidovať účasť/neúčasť študenta na cvičení alebo seminári. Do dochádzky sa načítava rozdelenie študentov do skupín v rámci daného kurzu. V súčasnej verzii, nie je možné vytvoriť pre rôzne skupiny rôzne termíny. Tento problém riešime vytvorením týždňov v danom semestri, ktoré sú pre všetkých spoločné. Modul dochádzka definuje 4 typy účasti na prezenčnej forme – prítomný, neprítomný, neskorý príchod, ospravedlnený. Každému typu účasti môžeme prideliť bodovú hodnotu a preniesť tak zisk bodov do celkového hodnotenia. Aby sa body z dochádzky prejavili v celkovom hodnotení, je nutné mať medzi aktivitami kurzu aj aktivitu Účasť pre blok.
Obr. 2 Zadávanie dochádzky a prehľadná správa o dochádzke
1.3 Modul Quickmail
Jednou z najdôležitejších činností učiteľa pri dištančnom vzdelávaní je komunikácia s účastníkmi kurzu. Moodle ponúka niekoľko možností takejto komunikácia. Tou najjednoduchšou je odosielanie súkromných správ. Správa sa zobrazí študentovi v "popup" okne hneď ako sa do systému prihlási. Správu môže poslať nielen učiteľ študentovi, ale študent učiteľovi alebo inému študentovi. Pokiaľ by chcel učiteľ osloviť súčasne viac študentov, týmto spôsobom je to neuveriteľne náročné, čiže môžeme povedať, že nemožné. Pokiaľ chce učiteľ hromadne osloviť študentov môže tak urobiť prostredníctvom diskusného fóra. Pokiaľ nechce aby na jeho príspevok reagovali, je možné takúto reakciu zakázať. V prípade použitia diskusného fóra, nie je zaručené, že sa si študent príspevok v ňom prečíta. Diskusné fórum má možnosť vynútiť odoberanie všetkých príspevkom aj elektronickou poštou, čo by tento problém mohlo vyriešiť. Je tu však druhý problém a tým je oslovenie iba časti študentov alebo len niektorých skupín, bez toho aby sa túto informáciu dozvedeli aj iné skupiny (napr. zrušenie konkrétnej hodiny cvičenia). Tieto problémy rieši modul Quickmail, ktorého autorom je tím Michael Penneyho z Humboldtovej Štátnej Univerzity v USA. Modul umožňuje odoslať vybraným študentom alebo skupinám elektronickú poštu priamo na ich email uvedený pri registrácii. Táto metóda je dostatočne efektívna a konkrétna. Možnosť odosielať hromadný email má len učiteľ kurzu. Vo vyšších verziách Moodle existuje možnosť aby aj študenti mohli odosielať hromadný email, avšak takého nastavenie nepovažujeme za šťastné. Okrem možnosti odosielania správ modul archivuje odoslané správy v Histórii správ.
Obr. 3 Písanie hromadného emailu
1.4 Modul dotazník (Feedback)
Jednou so súčastí vzdelávacieho procesu je aj spätná väzba od študentov. Vzhľadom na to, že študent nepovie svoj názor otvorene, z neopodstatneného strachu, že bude za svoj názor potrestaný, musí byť spätná väzba anonymná. Systém Moodle zaznamenáva všetky aktivitu svojich používateľov – od prihlásenia, cez každé kliknutie, každú odpoveď. Pokiaľ by sme netrvali na anonymite môžeme pre spätnú väzbu využiť diskusné fórum, avšak názory v ňom nemusia byť pravdivé. Moodle poskytuje aktivitu Prieskum, kde jednotlivé prieskumy boli vybrané na základe ich praktickej užitočnosti na hodnotenie v online výučbovom prostredí konštruktívnymi pedagógmi. Sú užitočné na identifikáciu určitých trendov, ktoré sa môžu vyskytnúť medzi účastníkmi. Táto aktivita neumožňuje vytvárať prieskum vlastný a nemáme teda možnosť dozvedieť sa názor študentov na prístup vyučujúceho, kvalitu učeného textu či náročnosť testu. Tieto informácie môžeme získať po doinštalovaní modulu Dotazník. V súčasnosti je to voliteľný modul, avšak vo verzii 1.9 by sa mal stať štandardným. V dotazníku si môžeme vytvoriť ľubovoľné množstvo rôznych typov otázok. Tie najzákladnejšie sú výber jednej alebo viacerých odpovedí (single choice, multiple choice), možnosť otvorenej odpovede (long answer, short answer) alebo definovať bodové hodnoty pre odpovede (rated). Príkladom bodových hodnôt je možnosť ohodnotiť známkou od jedna do päť jednotlivé otázky. Po vyplnení dotazníka učiteľ vidí odpovede, ich percentuálny podiel, avšak nevidí kto akú odpoveď zadal. Nemá teda možnosť ani podvedome vyvodzovať dôsledky pre jednotlivých študentov.
Obr. 4 Vytváranie dotazníka a jeho vyhodnotenie
Záver
Používanie modulov tretích strán umožnilo lepšie využívanie LMS Moodle na Katedre informatiky. Pre editovanie a vkladanie obsahu sa stal veľmi obľúbeným modul Kniha. Z ostatných modulov si najviac pochvál vyslúžili moduly Quickmail, ktorý zefektívnil komunikáciu s účastníkmi kurzu a modul Dotazník, ktorý zasa zefektívňuje vyučovací proces. V tomto článku sme popísali len tie najdôležitejšie moduly tretích strán, aj keď ich využívame oveľa viac. Ako príklad spomenieme štatistiku jedinečných prístupov za posledný mesiac na úvodnej stránke nášho Moodle (moodle.studnet.sk).
Literatúra
KAPUSTA, J. - DRLÍK, M.: Možnosti uplatnenia ďalších technológií v e-learningu. In
Technológia vzdelávania. 2004, roč. 12, č. 5, s. 6-8. ISSN 1335-003X.
SKALKA, Ján - DRLÍK, Martin - KAPUSTA, Jozef - ŠVEC, Peter. Podoby elektronického vyučovania v prostredí Moodle. In Divai 2006 : Dištančné vzdelávanie v Aplikovanej informatike : zborník z vedeckého seminára. Nitra : FPV UKF Nitra - edícia Prírodovedec č. 208, 2006, s. 238-244. ISBN 80-8050-975-1.
Zdroj:
Švec, Peter: Využitie modulov tretích strán v LMS Moodle. In: Divai 2007 : Dištančné vzdelávanie v Aplikovanej informatike : zborník z konferencie s medzinárodnou účasťou. - Nitra: UKF, 2007. - ISBN 978-80-8094-123-9. - S. 209-213.
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)